KLIENCI

Ponad 500 Eurofighterów Typhoonów zostało z powodzeniem dostarczonych do sześciu krajów: Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii i Arabii Saudyjskiej.

Flota Typhoonów, używana przez ich jednostki, operujące na całym świecie, wylatała ponad 400 000 godzin, od Europy po Południowy Atlantyk i Bliski Wschód, z niezrównanymi statystykami operacyjnymi.

Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii

Pierwsza operacyjna eskadra RAF rozpoczęła służbę w bazie Coningsby, w hrabstwie Lincolnshire w 2004 r. , a następna – w Leuchars, w hrabstwie Fife w 2008. RAF są największym użytkownikiem Typhoonów – w styczniu 2013 No 1 (Fighter) Squadron stacjonujący w RAF Leuchars odebrał 100. samolot. Wielka Brytania jest kluczowym członkiem konsorcjum Eurofighter Typhoon.

Siły Powietrzne Niemiec

Pierwszy Eurofighter Typhoon został odebrany przez Luftwaffe w 2003 r. Niemcy mają trzy jednostki (Skrzydła Lotnictwa Taktycznego) wyposażone w Eurofightery. Niemcy są kluczowym członkiem konsorcjum Eurofighter Typhoon. W tym kraju znajduje się siedziba organizacji.

Siły Powietrzne Włoch

Włochy są kluczowym członkiem konsorcjum Eurofighter Typhoon. 18 Gruppo stacjonująca w bazie Trapani na Sycylii w listopadzie 2012 roku stała się 20. eskadrą eksploatującą Eurofightery Typhoony, dołączając do eskadr z Grosseto i Gioia del Colle. Włoskie siły powietrzne używają Eurofighterów jako głównego elementu obrony kraju i podczas misji na rzecz koalicjantów.

Siły Powietrzne Hiszpanii

Hiszpania jest kluczowym członkiem konsorcjum Eurofighter Typhoon i odebrała pierwsze samoloty w 2003 r. Do lutego 2010 hiszpańskie samoloty wylatały ponad 10 000 godzin.

Siły Powietrzne Austrii

Austria była pierwszym krajem spoza czterech członków konsorcjum, który zakupił Eurofightery. Od lipca 2007 r. austriackie samoloty, w liczbie 15, wylatały ponad 5000 godzin. Austria używa teraz najnowocześniejszych w świecie wielozadaniowych samolotów bojowych do ochrony i obrony swojej przestrzeni powietrznej.

Siły Powietrzne Arabii Saudyjskiej

W 2006 r. Arabia Saudyjska zakupiła 72 samoloty Eurofighter Typhoon.

Siły Powietrzne Omanu

W 2012 r. Eurofighter wita Oman na pokładzie międzynarodowego programu obronnego.

Siły Powietrzne Kuwejtu

Umowa na 28 Eurofighterów Typhoonów dla Kuwejtu została podpisana w 2016 r.

Siły Powietrzne Kataru

W 2017 r. rząd Kataru podpisał z BAE Systems umowę na dostawę 24 Eurofighterów Typhoonów.