O NAS

Konsorcjum Eurofighter Typhoon skupiło najbardziej światłe umysły w europejskim przemyśle lotniczym, aby stworzyć światowej klasy samolot bojowy (system uzbrojenia).

Eurofighter Typhoon powstał dzięki sile czterech europejskich krajów: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i Hiszpanii i ich czołowych firm lotniczych i zbrojeniowych. To unikalne partnerstwo umożliwia równy dostęp do wspólnej produkcji, prac rozwojowych i tworzenia długotrwałych relacji politycznych i przemysłowych.

Jak działa konsorcjum Eurofighter Typhoon

Jak działa konsorcjum Eurofighter Typhoon

Konsorcjum Eurofighter Jagdflugzeug GmbH tworzą czołowe firmy lotnicze z czterech krajów partnerskich.

Konsorcjum Eurofighter Typhoon koordynuje program, a NATO Eurofighter and Tornado Management Agency (NETMA, Agencja NATO zarządzająca programami Eurofighter i Tornado) działa jako jedyny punkt kontaktu dla klientów, rządów i firm partnerskich.

Firmy partnerskie w programie: BAE Systems, Leonardo – Aircraft Division, Airbus Defence & Space, zarządzają dostawami przemysłowymi, zatrudniając ponad 100 tysięcy osób w łańcuchu dostaw, zwiększając zdolności technologiczne w całym regionie Europy.

NATO/ NETMA działa jako jedyny punkt kontaktu dla klientów, rządów i firm partnerskich.

Eurofighter Jagdflugzeug GmbH koordynuje prace projektowe, produkcję i modernizację samolotu.

Każdego dnia nasze samoloty strzegą nieba nad Europą, Bliskim Wschodem, a nawet na południowym Atlantyku. Pełnią one dyżury bojowe w systemie obrony przestrzeni powietrznej kraju (QRA) 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Eurofighter Typhoon stał się trzonem sił powietrznych Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Austrii i Arabii Saudyjskiej. W krytycznych chwilach dowódcy sił powietrznych chcą, aby ich samolot był wszechstronny, niezawodny i tani w eksploatacji. Eurofighter Typhoon spełnia wszystkie te wymagania, czego dowodem jest zdobyte doświadczenie operacyjne.

100.000+

pracowników

400

dostawców poziomu pierwszego

HISTORIA

OBECNIE

Sprawdzony w boju Eurofighter Typhoon jest najbardziej zaawansowanym na świecie wielozadaniowym samolotem bojowym, dostępnym na rynku i z powodzeniem jest używany operacyjnie przez siły powietrzne sześciu krajów: Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii i Arabii Saudyjskiej. Siódmy nabywca, królewskie siły powietrzne Omanu, zamówiły 12 Eurofighterów Typhoonów, które wchodzą do służby od 2017. W kwietniu 2016 podpisano kontrakt na dostawę 28 samolotów Typhoon dla Kuwejtu. 10 grudnia 2017 r. rząd Kataru i BAE Systems zawarły umowę na dostawę 24 samolotów Eurofighter Typhoon.

PRZYSZŁOŚĆ

Znaczące ulepszenia od 2017 r. obejmują radiolokator z anteną fazowaną (AESA) i pociski dalekiego zasięgu Meteor.

Kolejne planowane modernizacje Eurofightera Typhoona obejmują: układy ostrzegające o opromieniowaniu laserem, ulepszony system samoobrony (DASS), wektorowanie ciągu silnika w celu polepszenia manewrowości, uzbrojenie stand-off (pozwalające na zwalczanie celów spoza zasięgu obrony powietrznej przeciwnika), takie jak Storm Shadow i Taurus, nowoczesne zasobniki celownicze, ulepszone zdolności obliczeniowe i pasywny system ostrzegania o pociskach rakietowych.

Dzięki nim Eurofighter Typhoon wciąż będzie najnowocześniejszym wielozadaniowym samolotem bojowym.

KLIENCI

522 Eurofightery Typhoony zostały z powodzeniem dostarczone do sześciu krajów: Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii i Arabii Saudyjskiej.

Flota Typhoonów, używana przez ich jednostki, operujące na całym świecie, wylatała ponad 440000 godzin, od Europy po Południowy Atlantyk i Bliski Wschód, z niezrównanymi statystykami operacyjnymi.

Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii

Pierwsza operacyjna eskadra RAF rozpoczęła służbę w bazie Coningsby, w hrabstwie Lincolnshire w 2004 r. , a następna – w Leuchars, w hrabstwie Fife w 2008. RAF są największym użytkownikiem Typhoonów – w styczniu 2013 No 1 (Fighter) Squadron stacjonujący w RAF Leuchars odebrał 100. samolot. Wielka Brytania jest kluczowym członkiem konsorcjum Eurofighter Typhoon.

Siły Powietrzne Niemiec

Pierwszy Eurofighter Typhoon został odebrany przez Luftwaffe w 2003 r. Niemcy mają trzy jednostki (Skrzydła Lotnictwa Taktycznego) wyposażone w Eurofightery. Niemcy są kluczowym członkiem konsorcjum Eurofighter Typhoon. W tym kraju znajduje się siedziba organizacji.

Siły Powietrzne Włoch

Włochy są kluczowym członkiem konsorcjum Eurofighter Typhoon. 18 Gruppo stacjonująca w bazie Trapani na Sycylii w listopadzie 2012 roku stała się 20. eskadrą eksploatującą Eurofightery Typhoony, dołączając do eskadr z Grosseto i Gioia del Colle. Włoskie siły powietrzne używają Eurofighterów jako głównego elementu obrony kraju i podczas misji na rzecz koalicjantów.

Siły Powietrzne Hiszpanii

Hiszpania jest kluczowym członkiem konsorcjum Eurofighter Typhoon i odebrała pierwsze samoloty w 2003 r. Do lutego 2010 hiszpańskie samoloty wylatały ponad 10 000 godzin.

Siły Powietrzne Austrii

Austria była pierwszym krajem spoza czterech członków konsorcjum, który zakupił Eurofightery. Od lipca 2007 r. austriackie samoloty, w liczbie 15, wylatały ponad 5000 godzin. Austria używa teraz najnowocześniejszych w świecie wielozadaniowych samolotów bojowych do ochrony i obrony swojej przestrzeni powietrznej.

Siły Powietrzne Arabii Saudyjskiej

W 2006 r. Arabia Saudyjska zakupiła 72 samoloty Eurofighter Typhoon.

Siły Powietrzne Omanu

W 2012 r. Eurofighter wita Oman na pokładzie międzynarodowego programu obronnego.

Siły Powietrzne Kuwejtu

Umowa na 28 Eurofighterów Typhoonów dla Kuwejtu została podpisana w 2016 r.

Siły Powietrzne Kataru

W 2017 r. rząd Kataru podpisał z BAE Systems umowę na dostawę 24 Eurofighterów Typhoonów.